Є така цікава думка, що волосся — це засіб захисту, маскування від навколишнього світу. Адже коли ми дивимося на нову людину, то насамперед помічаємо її волосся та одяг. А без волосся людина залишається без головного «засобу, що відвертає увагу». З іншого боку, гарне волосся — це чудовий спосіб привернути увагу. Тому іноді ми експериментуємо з їхньою довжиною, кольором, текстурою та ін. І тут зовсім не важливо, яке воно — і світле довге, і коротке темне волосся однаково потребує якісного догляду. А ще їхню красу важко підтримувати без здорової шкіри голови. Однак іноді стається так, що начебто правильний догляд не дає результату. Причин цього дуже багато. Водночас найчастіша — недостатня увага до основного догляду. Тому сьогодні ми згадаємо 10 базових правил догляду за волоссям та шкірою голови.
Не забувати про шкоду високої температури
І тут йдеться не тільки про шкоду гарячого режиму фена та стайлерів без регулювання температурного режиму. Щодо них, то всі вже знають, що:
- використовувати стайлери та фен щодня — шкідливо;
- потрібно користуватися тільки тими приладами для укладання, на яких можна регулювати температурний режим — вибирати та змінювати температуру потрібно відповідно до типу та стану волосся;
- перед їхнім використанням обов’язково треба наносити на волосся термозахисний засіб, щоб уберегти його від пошкоджень.
А ось про шкоду надто гарячої води під час миття голови, а тим більше нагріву волосся під головними уборами або на сонці та під час приймання гарячого душу замислюється далеко не кожен. Насправді для волосся і шкіри голови шкідлива будь-яка висока температура. Гарячий душ — це чудовий спосіб розслаблення, але гаряча вода дуже шкодить волоссю через шкіру — вона порушує гідроліпідний баланс шкірного покриву голови. Водночас гаряча вода має можливість як висушити шкіру голови й позбавити волосяні стрижні природного мастила, що в результаті спричиняє їхню сухість, ламкість, тьмяність, сплутаність та ін., так і спричинити надмірне виділення шкірного сала, закоркування пір тощо.
Саме тому експерти рекомендують мити голову теплою водою, а для закриття кутикули наприкінці обполіскувати їх водою кімнатної температури.
Щодо сонячної дії, то тут працюють ті ж правила, що й зі шкірою — у сезон активного сонця обов’язково потрібно користуватися протисонцевими засобами для волосся, які ще й забезпечують додатковий догляд.
Дотримуватися гігієни аксесуарів для волосся
Брудний гребінець або браш, резинки, шпильки та ін. дуже часто стають причиною несвіжого зовнішнього вигляду, підвищеної сальності та неприємного запаху волосся. Тому так важливо дбати про стан аксесуарів. В ідеалі потрібно:
- щоразу очищати їх від волосся,
- обов’язково мити гребінець, хоча б один раз на два тижні (а оптимально — не рідше одного разу, особливо за наявності шкірних проблем),
- відмовитися від використання чужих аксесуарів,
- періодично змінювати гребінець (найчастіше експерти рекомендують це робити кожні 6 місяців або в разі виявлення пошкоджень зубчиків),
- підбирати гребінці за типом і структурою волосся, а також цілям використання (не всі вони «дружать» із феном і мокрим волоссям).
Також не варто зайвий раз чіпати волосся руками впродовж дня і розчісуватись.
Регулярно підстригати кінчики
Найбільша помилка, особливо жінок, які мріють про довге волосся Рапунцель, — чекати на момент, коли сухість і розшарування волосяних стрижнів на кінчиках можна оцінити візуально, неозброєним поглядом, і тільки потім звертатися до стиліста-перукаря. Щоб ваше волосся завжди було в ідеальному «живому» стані, потрібно зістригати кінчики не рідше одного разу на три місяці. За наявності страху втратити довжину або пошкоджень всією довжиною волосся (від коренів до кінчиків), найкраще вибрати процедуру професійного чищення волосся ножицями (можна гарячим, але не машинкою!).
Уникати тертя
Волосяна кутикула складається з кератинових лусочок, які в нормі мають щільно прилягати одна до одної, утворюючи надійний захист. У разі неправильного догляду за волоссям (зокрема порушення безпечної техніки сушіння) лусочки підіймаються, роблячи волосся ламким, тьмяним, пористим, «вмираючим».
Тертя — один із тих чинників, які можуть як спровокувати, так і посилити такий стан волосся. Найчастіше небезпечне тертя відбувається під час:
- використання занадто тугих резинок і жорстких аксесуарів для волосся,
- порушення безпечної техніки зняття резинок,
- тертя волосся об грубу тканину наволочок під час сну,
- розтирання вологого волосся рушником.
Саме ці проблеми вирішують трендові аксесуари для волосся останніх кількох років — резинки для волосся з натурального шовку, мікрофіброві та шовкові рушники для волосся (зокрема тюрбани), шовкові чепці для сну.
Крім того, довге волосся під час сну краще збирати в пучок (без перетискання резинкою) або дуже слабку кіску. Від них буде менше шкоди.
Правильно вибирати доглядову косметику
Нині на ринку дуже багато косметики для волосся, у назві якої стоїть потреба волосся (наприклад, шампунь для фарбованого або кучерявого волосся). Однак якщо у вас є реальні проблеми з досягненням бажаного результату саме під час очищення, то запам’ятайте одне непорушне правило: шампунь треба вибирати за типом шкіри голови, а не структурою волосся. Справжня мета шампуню — очищати шкіру голови, не порушувати її гідроліпідну мантію, не подразнювати. Тому і впливати він має переважно на неї, а не на волосся. Волоссям досить разово протягнути піну. Турбота про саме волосся лежить на додатковому догляді.
Тому, якщо у вас мінімум часу на догляд за волоссям та шкірою голови через роботу, постійні повітряні тривоги тощо, то ідеальна схема така:
- Догляд у робочі дні: шампунь за типом шкіри голови, засіб для догляду за довжиною (бальзам чи кондиціонер), що змивається, на 2–3 хвилини (або на час, який рекомендує виробник), незмивний догляд на довжину й кінчики.
- Догляд у вихідні: шампунь за типом шкіри голови + маска за типом та структурою волосся, яку необхідно витримувати максимальний час, рекомендований виробником косметичного засобу.
Забезпечувати шкірі голови глибоке очищення
Для очищення шкіри голови недостатньо шампуню, навіть глибокої дії. Такі засоби не дають того результату, який під силу скрабу або пілінгу. Регулярне глибоке очищення не просто допомагає очистити шкіру голови від залишків стайлінгових засобів, відмерлих частинок шкіри та жиру, воно сприяє покращенню мікроциркуляції та надходження поживних речовин до фолікулів, підтриманню прикореневого об’єму, покращенню стану волосся тощо.
Попри те, який ексфоліант використовується — хімічний чи механічний, частота використання залежить від інтенсивності роботи сальних залоз шкіри голови. Зазвичай експерти рекомендують таку частотність:
- раз на один-півтора тижня — за жирного або нормального типу шкіри,
- раз на два-три тижні — за сухого типу шкіри;
- раз на кілька місяців — за сухого, ослабленого, ламкого волосся.
Робити масаж шкіри голови
Регулярний масаж шкіри голови — це ще один гарний спосіб подбати про стан шкірного покриву, а через нього і про волосся. Він зміцнює та активізує волосяні фолікули, уповільнює надмірне випадання волосся, покращує мікроциркуляцію, додатково відлущує відмерлі клітини шкіри, покращує проникнення активних косметичних компонентів догляду тощо. Водночас робити його досить просто. Для підвищення ефективності можна використовувати щітку для масажу шкіри голови (наприклад, непоганим рішенням є BJÖRN AXÉN Scalp Massage Brush або Kevin.Murphy Scalp.Spa Brush). Деякі з них можна використовувати навіть під час миття голови.
Не лягати спати з вологим волоссям
Коли волосся мокре, воно вразливе, оскільки зв’язки всередині волосяних стрижнів слабшають. Наприклад, якщо часто залишати волосся вологим або недосушеним біля коріння на кілька годин, його кутикула й зовнішні шари стають схильнішими до негативного впливу. У довгостроковій перспективі це серйозна шкода. А якщо їх залишити в такому стані на ніч — подвійна шкода. Оскільки під час сну є ще й додатковий чинник ушкодження волосся — тертя. Крім того, якщо лягати спати з недосушеним волоссям (навіть злегка вологим), можна нажити такі проблеми, як втрата об’єму біля коріння, негарні заломи, лупа, а ще нежить.
Не перевантажувати догляд
Тут знову повернемося до вибору косметичних засобів для волосся та шкіри голови.
І йдеться не тільки про засоби для укладання волосся, які далеко не кожен використовує часто, а і про базовий та додатковий догляд. Він має бути:
- професійним,
- без сотні активних компонентів та великої кількості косметичних засобів (чим їх менше — тим краще),
- максимально натуральним із рослинними екстрактами,
- без агресивних до шкіри та небезпечних компонентів (зокрема парабенів, SLS, BHT, TEA, DEA, мінеральних олій),
- не обтяжуваючим волосся — а це означає, що він має бути максимально легким, без або з мінімальною кількістю силіконів, олій (тільки ті, які дійсно приносять користь і не жирнять — реп’яхова, рицинова, арганова, жожоба, карите, оливкова, пшенична та ін.),
- максимально легкої консистенції (не утворювати плівку, що не дихає),
- без формальдегідів.
Захищати волосся від солі, хлору та важких металів
Помилкою догляду за волоссям та шкірою голови є не тільки не боронити його, але й захищати тільки від UV-променів та високих температур. Крім них є чимало інших небезпек. Основні з них — окислювальні процеси, морська сіль, хлор та важкі метали. І якщо з окислювальними процесами та їхніми наслідками все більш-менш зрозуміло, оскільки виробники косметики додають потужні антиоксиданти практично у всю якісну продукцію з «піклуванням про клієнта», то з іншим доведеться трохи напружитися та пошукати спеціалізовані засоби. Наприклад, для боротьби із накопиченням важких металів відмінно підійде серія Metal Detox від L'Oréal Paris.
І це тільки головні помилки, які можуть вплинути на шкіру голови та волосся. Рекомендуємо бути уважнішими до догляду та бачити очевидне. Тоді можна уникнути ситуації, у якій після експериментів із десятками різних засобів, не знаходиш свого, опускаєш руки та ображаєшся на рекламу.